Nature’s Plus Ultra Energy Shake

This drink was just plain gross! I really had hoped that I would enjoy it and it could be ‘meal’ before running in the morning. Nope! Thank goodness I bought a single serving to try out before I bought a huge container. Te packet cost around $2.50 at my local HEB. A little pricey in my opinion, so I’m not broken up about the fact that I didn’t enjoy it.

20120722-072208.jpg

The strawberry flavor was overwhelmingly sweet and of course a bit chalky. So, I decided to make a smoothie with it to help calm the favors. I added spinach, a banana, and some carrot juice with a few cubes of ice.

20120722-072351.jpg

20120722-072404.jpg
Needless to say it didn’t improve it much. The flavors calmed a bit, but I still couldn’t stand to drink it. My kids enjoyed a couple of sips and then they were done as well.
What do you eat before you work out?

Advertisements

About healthyfitsam

I'm a wife and a mother of two who is trying to "green" up our house and help us become healthier individuals. I'm working on my bachelors in nutrition and then it is off to become a Registered Dietitian. There is a light at the end of the tunnel, and it is approaching fast! I love sharing my knowledge with others about little things I find out, so stay tuned.
This entry was posted in reviews and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s